Wydrukuj tę stronę
wtorek, 02 listopad 2021 10:42

Tomasz Orfin: Laïcité contra islam czyli w kręgu mitów politycznych i tożsamości republiki...

Napisał 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Francja w polskiej historii i kulturze ma miejsce szczególne. W końcu jak pisał Adam Mickiewicz „A co Francuz wymyśli, to Polak polubi”, Polacy mają pewną słabość, choć nie zawsze widoczną na pierwszy rzut oka, do tego co francuskie. Niemniej nasze myślenie o Francji pełne jest uroczych pocztówek i niemniej uroczych klisz. To wszystko jednak nie pozwala nam Polakom, w pełni uchwycić francuskości w całej jej złożoności.
Postaramy się odrobinę zmienić ten stan rzeczy.

Razem z naszym Gościem przyjrzymy się francuskim mitom i symbolom politycznym. Postaramy się dowiedzieć się czym jest współczesna francuskość oraz zdekonstruować polityczno-filozoficzne fundamenty kolejno III, IV i V Republiki. W szczególności pochylimy się nad koncepcją francuskiej „laickości”, która to stanowi jeden z rdzeni współczesnej tożsamości Francuzów i samej Republiki. Nasze rozważania będą prowadzone ze szczególnym uwzględnieniem islamu, który jest jednym z największych wyzwań z jakimi musi się zmierzyć republikańska, francuska eukumena. 

O naszym prelegencie: Tomasz Orfin jest absolwentem WPAiE UWr, prawnikiem oraz badaczem nowożytnej filozofii polityki oraz symboli politycznych okcydentu. Zapraszamy na wykład w Poznaniu, który odbędzie się 9 listopada o 18:00 w Kawiarni U Przyjaciół na ul. Mielżyńskiego 27/29

Jacek Tabisz

Od grudnia 2011 prezes PSR. Ateista, poeta, muzyk. Publicysta "Racjonalisty" i jeden z najaktywniejszych członków forum. Od niedawna pełni też funkcję celebranta Ceremonii Humanistycznych. Studiował historię sztuki, a następnie prowadził własne badania dotyczące sztuki Orientu podczas pobytów w Indiach, na Sri Lance i w Turcji. Autor najobszerniejszego kompendium wiedzy nt. klasycznej muzyki indyjskiej w języku polskim, opublikowanego na stronie Hanuman.pl. Sam gra głównie muzykę średniowieczną z zastosowaniem polifonicznej techniki gry na dwóch fletach, tzw. tibiae multiplex. Przede wszystkim jednak pisze poezję filozoficzną, inspirowaną mechanizmami natury, oraz odkryciami nauki. Stawia sobie za cel połączenie nauki i sztuki.

Najnowsze od Jacek Tabisz